Keď sa pozberajú všetky plody zo záhrady, dokonca ani po tom čo sa spracujú a uskladnia, práce hospodára ešte nekončia. Ešte nie je pripravený na zimu. Tohto roku gazda s gazdinou pred zimou ešte zrýchlili, aby dokončili všetky potrebné veci a mohli sa venovať zimným záležitostiam ako napríklad aj písanie takýchto článkov. Demižóny už bublali, jablká boli nasušené, zemiaky, tekvice a repa v pivnici.
Živiny pre záhradu
Ešte hneď po zbere zemiakov na časti záhrady zasiali horčicu, ktorá po zaoraní bude slúžiť ako zelené hnojivo. Na ostatnú časť sa rozhodli kydať hnoj. Veď ho mali dosť. Mierne inšpirovaní bezorebnou metódou ponechali niektorý živý materiál na záhrade, ako napr. listy z repy. Gazda vytiahol fúrik a poď ho voziť na záhradu. Keď kozy podrástli, zrušil menší hnoj, ktorý stačil na králiky a sliepky, ktoré dovtedy choval. Avšak také kozy vyprodukujú podstatne viac hnoja a preto nové hnojisko spravil v lete 2021 na novom mieste, bližšie k záhrade a tiež podstatne väčšie než to predtým. Na výšku bolo plné tak do tri štvrte. Robil to popri práci asi dva-tri dni, po pár hodinách, ktoré mal voľné. Na záver hnoj rozhrabal. Keď aj horčica podrástla, mohol nastúpiť traktor, ktorý záhradu zoral. Niektoré časti sa tiež rozhodol zamulčovať lístím od susedov, ktorí ho na rozdiel od neho hrabú. Tak – záhrada hotovo. No stodola, ani pekáreň ešte nie.
Poriadok v náradí
V stodole ale aj v prístavbe zápasili s istým neporiadkom, pokiaľ ide o náradie, spojovací materiál a podobne. Niečo bolo tu, niečo tam. V druhej stajni kedysi plánovali držať ďalší dobytok, no po prehodnotení časového a energetického vyťaženia sa napokon rozhodli spraviť tu remeselnú dielňu. V prvom rade to chcelo riadne dlhú a širokú poličku, kam sa presťahuje všetko náradie – elektrické i ručné, záhradné i stavebné, i káble, i rúry. Polička bola v jeden deň hotová a tak sa začalo veľké sťahovanie náradia, triedenie a upratovanie. Náradie z troch lokalít sa ocitlo v jednej poličke. Svoje miesto tu našli i vrtáky, hmoždenky, uholníky, samorezky. Na jeseň tiež spravil hornú podlahu v ďalšej časti stodoly. Tu vznikol taký stavebný bazár. Presťahoval sem všetok stavebný materiál, ktorý momentálne nepotrebuje, no raz sa mu určite zíde. Hranoly rôznych rozmerov, rôzne dosky, fošne, kari siete, ale i to čo ostalo z prerábok. Hydroizolačná fólia, sieťka, oceľové profily,… Všetko tu má svoje miesto a nezavadzia to kade-tade. Ešte to nie je úplne podľa predstáv, ale taký generálny poriadok by tu bol. Budúci rok je v pláne menej budovateľských prác.
Gazda má v pláne viac sa zamerať na učenie sa remeslu. Pokročiť v oblasti spracovania koží. A nie len ich spracovania ale i šitia rôznych odevov z nich. Hore v stodole už má zavesené kože z dvoch baranov, dvoch capov, dvoch kozliat a toho roku si na tábore spracoval i pár koží z králikov. Tie už dokáže spraviť do mäkka. Aj ich použil v sprievode v maskách mestom Ružomberok, kde sa prezliekol za obávané stvorenie – vlka v baranej koži. S píšťalami – koncovkami už má nejakú prvotnú skúsenosť, jej výrobu si vyskúšal u Žiarislava na tábore. S jeho pomocou vyrobil prvú koncovku v ladení F. A aj ladí, hráva na nej spoločne s heligónkou.
Namiesto paliet – bránky
Ďalším problémom, ktorý bolo treba vyriešiť pre prvým snehom bolo vyriešenie bránok a bráničiek medzi jednotlivými časťami dvora. Cez rok gazda opravoval staré ploty. Menil zhnité drevené koly za oceľové trubky. A kde bola bránka – tam založil paletu, OSB dosku alebo, ak tade nechodilo zviera, nechal tak. Zváranie – to chce istý čas, pokoj, meranie, rezanie, plánovanie a takýto pomalý čas akosi nevedel nájsť. Našiel ho až teraz – na konci jesene. Nakúpil 24 metrov profilov, k tomu nejaké pánty a dal sa do zvárania. Zvárať dobre nevie. Zvára dva-tri krát do roka. Učí sa vždy od začiatku. Najťažšie sú prvé zvary, potom to už ide rýchlejšie. Keďže niektoré trubky na oplotení sú tenké a pozinkované, vymyslel si systém, kde sa pánt neprivára o tyčku, ale o oceľovú konzolu, ktorá sa uchytí šróbom o objímku. Celkovo takto vyrábal štyri bránky. Jedna je z dvora do prednej záhrady – pes tu rozbíjal paletu, keď niekto strieľa petardy. Druhá bránka je z prednej záhrady ku sliepkam. Sliepky sa poľahky cez založenú OSB dosku dostali. Tretia je von z kozej ohrady na pašu. Tu to bolo riešené provizórnym elektrickým oplotkom. A posledná – tá je k susedovi. Keď dáčo treba preniesť, prejsť hoc aj s menším traktorom, je dobre takúto bránku mať – ak máte dobré vzťahy. Jeden deň zváral konštrukciu bránok, druhý deň priváral pánty. Osádzal postupne, podľa času. Do štvrtého decembra bolo osadené.
Okrem toho bolo potrebné zabezpečiť i ďalšie veci – ako doviesť slamu na zimu, spratať koly z starého plota z ohrady a podobne. Gazda tiež minul farby a lazúry, ktoré by v stodole zamrzli. Ponatieral hrdzavé časti na bránkach, ale i celú stenu prístrešku na drevo, ktorá teraz perfektne ladí s farbou stodoly.
Gazdovská pekáreň napreduje
Koncoročných nemalých investícii sa dočkala i gazdovská pekáreň. Domáci zhodnotili, že improvizované vkladacie dvierka z plného nerezového plechu by bolo vhodné vymeniť za riadne utesnené a hlavne otváracie dvierka so sklom. Dôvodov to malo viac. Po prvé neustálym vyberaním a vkladaním dvierok sa ošúchaval šamot, vznikali netesnosti, úniky vzduchu, pár krát i dvierka vypadli. Netesný bol i samotný oblúk, ktorý bol len tak flexou občas prirezaný, nakoľko tehlový oblúk je vlastne mnohouholníkom a tak bolo treba niekde plech prirezať. Ďalej nebolo vidieť na stav pečiva a ani na teplomer vovnútri. Vždy to bolo trocha prekvapením. Ani obsluha jednou osobou nebola dobrá. Keď pekárka pracovala sama, musela obojručne vybrať dvierka, niekam ich oprieť. Potom nasádzať chleby a dvierka vrátiť. Tu vznikali veľké tepelné straty. Na dvere na mieru museli pár týždňov počkať a neboli ani z kategórie lacných investícii, no výsledok sa dostavil už pri prvom pečení. Doba dosiahnutia požadovanej teploty sa podstatne skrátila. Rovnako tak sa zmenšili úniky počas vkladania. Ušetrilo sa i niekoľko hodín čakania na správne teploty. Zatiaľ čo predtým sa dopekalo okolo 02:00 ráno, teraz to bolo hotové už o 23:00. I keď áno, záleží to i od množstva pečiva.
Ďalšou pomocou pre pekáreň bolo zakúpenie konvekčnej rúry na pečenie menšieho pečiva, či menšieho počtu chlebov. Domáci si takto pomáhali rúrou v kuchyni, tá však už bola z dôvodov vyťaženia viackrát opravovaná a naposledy jej odišiel aj ventilátor, čo nemalo dobrý vplyv na výsledný produkt.
Nastáva obdobie prevahy duševnej práce
Je už pred slnovratom. Zajtra odchádzajú na jeho oslavy do Látok. Medzitým už sa stihli viac venovať čítaniu kníh, písania článkov (napríklad o slovenských tradíciách), navarili niekoľko kapustníc, posedeli s priateľmi, do Vianoc chystajú zhotoviť si v dome kút predkov, po novom roku sa chystá výročná schôdza… ale to sa dozviete v ďalších častiach zápisníkov zo života kolchozu, ktoré sa v tomto období budú objavovať častejšie