Aj tento rok pre nás i našich priateľov a rodinu s reumatickými problémami pripravujeme prírodné liečivo z bylín. A to vo forme tinktúry, teda lúhovania v liehu, do ktorého byliny odovzdajú svoje účinné látky. Poznáme tinktúry základné – jednozložkové, ale môžeme v nich nakombinovať aj viac bylín podľa potreby.
Pokiaľ si chceme pripraviť tinktúru na nejaký konkrétny problém, je vhodné si naštudovať aké byliny sú na to vhodné a ktorú časť z nich budeme potrebovať. V našej tinktúre sme napríkad použili kvet z túžobníka brestového, kôru z vŕby a listy z brezy.
Práve túžobník je jednou z najvýraznejšich rastlín proti reumatickým problémom. U nás na Liptove kvitne začiatkom júla a od neho – keďže tvorí hlavnú zložku – závisel celý zber. Túžobník nájdete najmä v okolí potokov a na vlhkých miestach. My sme ho našli v zahradkárskej oblasti – priamo na nám zverenej záhrade. Túžobník je charakteristický malými bielymi kvetmi a výraznou arómou. Vysoký je ako človek, ba i vyšší. Kvet má protizápalové účinky a pôsobí aj proti bolesti. Obsahuje kyselinu acetylsalicylovú, z ktorej sa vyrába acylpyrin.
Rovnakú kyselinu obsahuje i kôra vŕby. Kôru treba odoberať z mladších – ešte nezvráskavených konárov. Keď sa správne nareže, potom sa už zlupáva sama a ide pomerne ľahko. Kôra vŕby má preto podobné účinky – pôsobí proti bolesti, proti zápalom a posilňuje imunitu. Pokiaľ necháme kôru usušiť, zistíme že má taktiež príjemnú arómu.
Poslednou zložkou našej tinktúry sú listy brezy. Tie pôsobia predovšetkým močopudne, pričom nezaťažujú obličky. Podporujú vylučovanie soli.
Všetko sme čerstvé nasekali v troške alkoholu, po vybratí ešte popučili a naložili do dvoch fľaší. V jednom prípade do vodky 40%, nakoľko bol v ten deň problém zohnať konzumný lieh. V druhej nádobe sme mali riedený 80% lieh s vodou nariedený tiež na približne 50%. Občas dávame “od oka”, ale na internete na to existujú aj prevodové tabuľky.
Nádobu treba dať na chladné miesto a každodenne pretrepať. My lúhujeme 10 dní. Po scedení treba liečivo skladovať v tmavých nadobách.
Účinných byliniek proti reumatizmu je viac (napríklad púčiky topoľa), avšak snažíme sa ich vyberať tak, aby sme ich mohli pozbierať v jednom čase. Ešte pár dní lúhovania (časť v liehu, časť vo vodke) a po scedení posielame tam, kam treba.
Pri tinktúrach – ako pri všetkom – treba byť opatrný a netreba to preháňať pri dávkovaní. Treba si dobre naštudovať účinky bylín, vrátane tých nežiadúcich, ktoré sa môžu prejaviť pri predávkovaní. Napríklad podráždenie sliznice žalúdka a podobne. Dávkujeme v kvapkách na malú lyžičku, napr. 2 – 3 krát denne po 20 kvapiek. Niekto odporúča kvapkať do vody a tak vypiť.
Ak vás či vašich blízkych trápia iné ťažkosti, treba vybrať vhodné byliny podľa potreby. Ďalej však treba uvažovať aj nad tým, že niektoré zdravotné problémy si zhoršujeme nesprávnym životným štýlom, napríklad nadmerným požívaním alkoholu, cukrov alebo iným stravovaním, ktoré sa pri istých ochoreniach javí ako škodlivé. Ďalej je to nedostatok pohybu, nesprávne sedenie a podobne. Aj cvičenie či správne sedenie vie pomôcť zlepšiť stav. Niekedy treba zmeniť niektoré životné návyky a nespoliehať sa na zázračné liečivá pričom si sami ďalej budeme škodiť. Niekto napríklad zabúda celý deň piť čistú vodu a večer zsití že vypil akurát tri kávy a pol litra bublikovej sladkej malinovky.
Ďalšie využitie túžobníka a vŕby
Okrem potláčania reumatických či iných ťažkostí si môžete týmito rastlinami príjemne prevoňať domácnosť, či ich použiť ako vydymovátko priestoru v kombinácii s inými rastlinami. Arómu túžobníka zacítite hneď, ale na vŕbu sme prišli pred rokmi, keď sme ju mali nachystanú na peci a k takto suchej sme privoňali. Odvtedy ako sme ju dali prvý krát nad sviečku vŕbu pravidelne používame. Oveľa príjemnejšie ako fabrické “oviežovače” priestoru s farebnými kvapalinami. Odporúčame kombinovať napr. s palinou, mätou, prípadne objavovať niečo nové – je to na vás.
Stanislav