Predjarné obdobie, teda medzi fašiangami a sviatkami jari tvorí v kole roka akési zvláštne obdobie očisty a prípravy na nový život, na príchod novej živy do prírody, na nový hospodársky rok, ktorý čo nevidieť začne, i keď v našej hornatej i nížinnej krajine veľa závisí od našej polohy.
Veď nie nadarmo, keď nové privezené náboženstvo upravovalo pôvodné zvyky a tradície na svoj obraz, tiež vsadilo na oslavu znovuzrodenia, vzkriesenia.
Človek-hospodár, ktorý vníma kolo roka i vo svojom živote, cíti že toto je obdobie, krátko pred zobudením. Už svitá, no príroda ešte len pomaly otvára oči v podobe prvých pukov. Živa pomaly začína prúdiť v odpočívajúcich stromoch, kríkoch, rastlinách. Rodia sa malé hospodárske zvieratá. Predtým než oslávime plné znovuzrodenie, ktoré je následne sprevádzané prvými prácami na poli či na lúke, je vhodné sa očistiť, pripraviť, sústrediť sa na to, čo sa deje, čo nás čaká.
Človek to tak však musí cítiť, musí chcieť. Potom to aj má zmysel. Nemôže to byť preto, lebo sa to niekde píše, či preto lebo „by sa patrilo“. V takom prípade to môže končiť len odmietnutím istého druhu potravín stránenia sa spoločenských zábav, len preto lebo „je pôst“. Bez hlbšieho zmyslu.
Preto to ani nemusí začať „popolcovou stredou“, ktorá je i tak dňom pohyblivým, ale vtedy, keď sa na to človek cíti. Niekto má toto očistné obdobie napríklad až vtedy, keď vzídu prvé zelené jedlé buriny. Keďže nie som žiadnym „ustanovovačom tradícii“ a ani kazateľom o tom čo treba a kedy treba, podelím sa s vami len o vlastnú skúsenosť, vlastný pohľad.
Osobne si ctím tradície predkov, predovšetkým tie, ktoré mi dávajú zmysel. To sú najmä tie, ktoré kopírujú prírodu, silu svetla v nej a tiež jej kolobeh roka. Tí ľudia nemali doma zariadenia a vynálezy, ktoré máme dnes my a preto si podstatne viac všímali prírodu okolo seba a viac si uvedomovali jej vplyv na aktuálny život. Život človeka oveľa viac závisel od polohy Zeme k Slnku a preto ľudia zladili s prírodou i svoje tradície, ktoré sú nie len oslavou, ale majú aj svoj praktický a duchovný význam.
Osobnú očistu pred príchodom jari teda vnímam ako naladenie sa na prírodu, ktorej som i ja súčasťou, v tomto období. Vnímam to v dvoch rovinách, ktoré však spolu súvisia. Prvou je vnímanie samotného prebúdzania sa, druhou je príprava na nový hospodársky rok.
Myslím si, že nad formou danej očisty by mal človek sám pouvažovať, malo by mu to dávať zmysel, napĺňať ho to. Mal by nie bedákať nad tým, čo si odoprel, ale tešiť sa zo súladu a z cesty, ktorou sa vydal. To odopreté si treba nahradiť niečim zmyselným, podporným. Nie len húpať nohami, pozerať do plafónu a čakať až to skončí. Osobne sa snažím očistiť a skľudniť telo i ducha.
Zo stravy vyradím všetky látky, ktoré nadmerne zaťažujú žalúdok i celý organizmus, predovšetkým alkohol (aby bolo jasné, stanem sa z príležitostného pivkára abstinentom), sladkosti, kávu, mäso i mlieko okrem kozieho. I keď tu musím priznať že pre zdravotné ťažkosti je toto už môj dlhodobejší životný štýl a nie je na škodu držať sa plus mínus v týchto medziach aj celý rok. Jem riadne trikrát denne bez nejakého prehryzávania ďalších chodov a „lakociniek“. Telo prečistím aj pomocou byliniek a tinktúr na detoxikáciu tela. Ďalší význam pre mňa má očista živlami, predovšetkým vodou a ohňom. Kúpem sa vo vodných tokoch i jazerách, navštívim i saunu či potnú chyžu.
Snažím sa dať do poriadku aj svoj každodenný život, odstrániť nedostatky, ktorých som si vedomý. Riadne a skoro vstať, riadne tiež ísť do postele, sústrediť sa na úlohy dňa, neodbočovať, nemárniť čas nehodnotnými vecami. Pravidelne posilňovať telo. Minimalizovať aj všetky tie rušivé veci z obrazoviek. Akosi sama od seba stíchne aj heligónka či vyhľadávanie hlučných zábav. Prirovnal by som to, i keď prehnane, k pocitu, keď vypnete hlasný reproduktor a zrazu máte ticho, pokoj, a lepšie sa vám premýšľa o veciach.
Pravidelne si pustím len meditačnú hudbu, niektorí to poznáte. Sú to isté frekvencie, väčšinou slučka opakujúca sa napr. tri hodiny. Jednotlivé zvukové stopy vo mne vyvolávajú rôzne pocity a predstavy. Aj v meditáciách sa sústredím na prebúdzajúcu sa živu, na prichádzajúcu jar, na svoje prepojenie s prírodou a Zemou, vesmírom.
V obdobiach očisty rád navštevujem miesta, ktoré sa mi páčia, ale i nové, na ktoré som sa ešte nedostal. Rád vystupujem napríklad na hory či skaly nad dedinou, či hľadám zaujímavosti, o ktorých som počul od ostatných, či som ich našiel na mapách. Aj na týchto prechádzkach sa pozastavím a vnímam prírodu, vnímam čo sa v nej deje. To isté však robím i niekedy počas dňa či pred spaním.
Okrem čistenia „seba“ je predjarné obdobie aj obdobím čistenia prírody, žiaľ zväčša po nevedomcoch (starých aj mladých), pre ktorých je vlastná pohodlnosť vysoko nadradená akémukoľkvek súladu a vnímania veci v celku.
Očista vrcholí vyprevadením Moreny a privítaním Vesny – teda jari.
Pozývam Vás preto dňa 23.03.2024 do Nezbudskej Lúčky pri Strečne, kde spoločne privítame jar.
Viac o udalosti tu: https://www.facebook.com/events/406962601821232