V našej rodine už dávno nekonzumujeme komerčne “vyrábané” mäso . V obchodoch ho obchádzame. Pre naše telo je to zdravšie,pre peňaženku ľahšie a čo je dôležité – nechceme podporovať nehumánny mäsospracujúci priemysel,plný krutosti a týrania zvierat, v nenásytnej honbe za ziskom. Táto téma je sama o sebe rozsiahla a možno sa jej niekedy budeme venovať zvlášť…
Konzumovania mäsa sme sa úplne nezbavili a ako chovatelia to ani nemáme v pláne ,no obmedzili sme ho na maximum jedenkrát za týždeň – väčšinou cez víkend. Tak ako je to podľa nás normálne. Aj to iba mäso zvierat,ktoré chováme doma,prípadne ak ho získame od chovateľa,ktorý zviera choval voľne (napríklad sme na jeseň kúpili od priateľov polku barana). Podľa nás je to zlatá stredná cesta medzi tými, čo jedia maso na raňajky, obed a večeru a vegánmi, ktorí odmietajú okrem mäsa aj živočíšne produkty čo je v stave gazdovského života nereálne a zbytočné. Títo ľudia sú často odkázaní na rôzne náhrady z hypermarketov či predražených obchodov.
Na začiatku som si nevedela úplne dobre predstaviť,ako zostaviť týždenný jedálniček pre nás a naše deti iba zo zeleniny a cestových jedál. Dnes už je to pre mňa hračka. Veľkou inšpiráciou a povzbudením sú pre mňa staré kuchárky,jednoduché ľudové recepty z 19.storočia a séria svatojánskych kuchárok Evy Francovej (Kuchařka ze Svatojánu) – vrelo odporúčam. Rozhodli sme sa uvádzať na našej stránke recepty aj na inšpiráciu v bezmäsovom,ale i mäsovom varení. Doma varíme sezónne,to znamená že máme iné zloženie jedálnička v každom ročnom období. Jar začala,takže začínam s radosťou variť zelenšie jedlá,používam viac vajíčok,keďže sliepky sa už rozniesli, spod zeme vyliezajú prvé byliny…,ale v tomto prechodnom marcovom období sa ešte držíme napríklad aj zahrievajúcich strukovinových jedál.
Dnes Vám predstavujem zelenú polievku (pór,hrášok,šalát) a fazuľu s mrkvou,varenými zemiakmi a strateným vajíčkom.