V januári sme tiež ukončili projekt ekologizácie z roku 2020 – zainvestovali sme do tepelného výmenníku v našej peci. Jedná sa o zvarenec z trubiek priemeru 48,3, ktorý je umiestnený v ohnisku. Z neho potom vedú kúrenárske trubky do radiátorov a nového kombinovaného bojleru. Poháňa ich obehové čerpadlo. Teraz nám jeden plameň varí, hreje v kuchyni, ohrieva vodu v bojleri a kúri aj v dvoch nových radiátoroch. Robíme pritom to čo predtým – hádžeme drevo do pece. Keď už horí nejaký plameň, tak nech sa využije naplno Aj keď áno na estetike to troška ubralo a štvrtý trakt drevenice vyzerá trošku ako kotolňa, ale všetko má svoje plusy a mínusy.. V rámci zníženia tepelných strát sme za radiátory nalepili kaučukovú izoláciu s fóliou.
Uvažovali sme s viacerými alternatívami ako napríklad solárny ohrev či bojler na tuhé palivo. Montáž takéhoto výmenníku bola zlatá stredná cesta. Od solárneho ohrevu nás odradil najmä fakt, že najmenší možný bojler je 200 litrov. My si stačíme s 80 litrami a ten 200 litrový by sme ani nemali kde umiestniť. Ponuku aj s dotáciou sme mali cez 2000 €. Pri bojleri na tuhé palivo by sme ho mohli definitívne odpojiť z elektriky, avšak museli by sme v ňom kúriť celoročne. Teda zakladať aj v zime ďalší oheň, napriek tomu, že jeden už horí v kachliach. A tak zvíťazil výmenník s asi polovičnou ponukou, než bola cena na solárny ohrev. Mimo vykurovacej sezóny síce musí byť bojler v elektrike ako predtým, ale v počas vykurovacej sezóny je z elektrickej siete vytiahnutý, čo nám ušetrilo množstvo kWh.
Asi jedinou nevýhodou je závislosť od elektrickej energie pre obehové čerpadlo pokiaľ chcete kúriť. V prípade výpadku nie je potom možné ani založiť oheň, nakoľko bez funkčného čerpadla by roztrhlo trubky. I keď sú aj systémy, kde to celé funguje samospádom bez čerpadla. Tu odporúčame zohnať do rezervy nejaký záložný zdroj, prípadne si pomôcť solárom.
Doplnenie po roku (02/2022): Vo vyúčtovaní roku 2021 sa ešte výmenník, ktorý bol namontovaný koncom januára v plnej miere neprejavil. Avšak v nasledujúcom roku, už sa ušetrená spotreba elektrickej energie v čase vykurovacej sezóny ukazuje okolo 45 %. V novembri sme začali občas kúriť v peci s výmenníkom, a bojler sme vypojili zo siete. V porovnaní s rokom 2020/2021 sme od 01.10.2020 do 31.01. 2021 minuli 2767 kwh. Od 01.10.2021 do 31.01.2022 len 1550 kwh! Uvidíme aká bude koncová spotreba, nakoľko na míňanie elektrickej energie má vplyv aj teplota vonku atď. Na noc totiž zapíname v kuchyni aj jeden akumulačný elektrický radiátor.
Ďalšia skúsenosť je s kvalitou obehových čerpadiel. Stalo sa nám, že sme sa pozabudli, neotvorili ventil do bojlera a poľské čerpadlo Rohtenbach sme uvarili, keď teplomer ukazoval 90°C. Neskor sme kúpili čerpadlo talianskej výroby DAF a to znieslo aj 100°C. Tieto čerpadlá majú príkon do 20 W, často aj nižší.