Na konci augusta 2021 – po výdatných dažďoch príjemne prekvapili bukové kláty, do ktorých sme ešte na jar 2019 naočkovali sadbu hlivy ústricovej. Tú dostanete bežne kúpiť v záhradkárskych potrebách či vo väčších obchodných domoch. Postupovali sme podľa návodu z knižky Seppa Holzera o permakultúre. Odporúča sa očkovať do pomerne čerstvo napílených klátov listnatých stromov – okrem kôstkovín.
Môže sa použiť tvrdšie drevo ako buk či dub, alebo mäkké ako breza, jelša, topoľ, vŕba,… Rozdiel v tvrdosti dreva sa prejaví v tom, že v mäkkom dreve sa huba rýchlejšie rozšíri a úroda príde skôr, avšak vydrží plodiť menej rokov ako pri tvrdom dreve. Tam si síce na úrodu počkáte, ale budete dlhšie zbierať. Do klátov sme podľa návodu motorovou pílou spravili tri vybrania, do ktorých sme natlačili sadbu. Miesto sme prekryli papierom na pečenie. Kláty sme na nejakú dobu (mesiac?) položili na zem, prihrnuli lístím a zakryli jutovinou, aby sa sadba ujala.
Ideálne teploty sú okolo 20°C a miesto, kde je vlhšie prostredie a tieň, napr. v blízkosti potoka, stromov, tak ako to máme my. Počas toho ako boli kláty zakryté jutovinou sa nám do sadby pustil rôzny hmyz a čo to nám požral. Až potom sa kláty otočili zvislo a zapustili do zeme. Kláty tam stáli dva a pol roka – už sa nám ani nechcelo veriť, že by z toho niečo mohlo byť – a zrazu z ničoho nič klát obsypaný hlivami. Vidno, že huba sa rozšírila skrz-naskrz. Tešíme sa ďalšej sebestačnej potravine, ktorá obohatí náš gazdovský jedálny lístok.