V sobotu 23. brezňa sme v Nezbudskej Lúčke vyniesli Murienu zo vsi. Jej, žiaľ, v poslednej dobe slábnuca sila a moc predstavuje v kole roka prírody odpočinok a čas, kedy sa znovuzrodí svetlo. Kolo prírody sa prejavuje i dni, hospodárskom roku i v celom živote človeka. V tomto kole sa rodí nová sila, ktorá silnie, aby priniesla svoje plody. Potom odpočíva, odchádza.Z plodov v ďalšom kole vznikne nový život.
Práve v období pučania nového života vyprevádzame Morenu – aby sme sa s ňou opäť zvítali, až budú zemiaky v pivnici a slivovica v sude. Morene sme na „poslednej ceste“ z ihriska na most ponad Váh spoločne zaspievali. Sprievod bol dlhý, ako keď odchádza niekto významný. Deti si pripravili i vlastnú menšiu Morenu, s ktorou kráčali na čele sprievodu. Keď na hladine rieky došlo k spojeniu očistných živlov ohňa a vody, z mosta zazneli koncové píšťaly. Z mosta sme odchádzali s piesňou „Vyniesli sme Murienu zo vsi“ a zároveň sa niektorí z nás okúpali v rieke.
Po návrate na ihrisko sme privítali Vesnu. Zišli sme sa v kruhu okolo nachystanej vatry aby sme pochválili ŽIVly – oheň, vodu, zem i vzduch. Všade tam, kde sa stretnú všetky štyri živly, tam vzniká ŽIVOT. Obradník pomocou ocieľky a práchna zapálil živý oheň, z ktorého odpálil nie len vatru, ale i očistné bylinky – palinu, šalviu, túžobník ale i drievko Palo Santo, ktoré dostal od domácich počas pracovného výjazdu v Španielsku. Dymom očistil všetkých v kruhu.
Postupne sme pochválili všetky živly. Obvetinou bola domáca medovina. Posledným živlom bola voda – v tomto prípade zastúpená najdlhšou riekou Slovenska. Za chválením a naliatím medoviny sme sa museli prejsť do krovia za ihriskom. Boli sme zvedaví, koľkí ľudia tam naozaj pôjdu, lebo v kruhu bolo aj množstvo miestnych či okoloidúcich – a na naše príjemné prekvapenie – v kríkoch na brehu rieky bolo plno. Pochválili sme i sily, ako prvú silu svornú a to preto, že sme sa spoločne zišli, organizácia a tvorenie podujatia bola založená na kruhovom princípe, každý pomohol s čím vedel a mohol. Spoločne sme tiež pred podujatím cvičili piesne. Hľadali sme cestu a nie výhovorky.
K sviatkom jari neodmysliteľné patrí i privolávanie úrody. Privolali sme Turoňa, ktorému sa tiež ušla medovina a ktorý povykrúcal niekoľko žien. Už ten turoň tancuje, nech úroda dobrá je. Nasledovalo otvorenie hodovného stola, ktorý sa prehýbal. Otvorili sme ho obradným koláčom, z ktorého si každý odštipol. Pre tých, ktorí prešli jarnou očistou, alebo aspoň v tento deň nič nejedli, to bolo prvé jedlo dňa, prípadne prvé mäso či pivo po dlhšej dobe. Celý čas nechýbali ani stánky domácich výrobcov. Dali sa kúpiť kováčske výrobky, domáce pečivo, obrazy, tinktúry, voskové sviečky či domáce pivo. Kúpou gulášu s domácim kváskovým chlebom či pohľadníc mohol každý podporiť ďalší rozvoj sviatkov v pôvodnom duchu.
Počasie bolo vybavené ako na objednávku. Dovolilo nám ešte hodinu voľnej diskusie a zábavy vonku, potom prišli tmavé mraky, ktoré spustili miestami celkom hustý dážď. Zábava a vrava pokračovala dnu, nechýbali ani hudobné nástroje, spev a tanec. Tým sme zavŕšili všetky časti slávenia jari v pôvodnom duchu – očista, rozlúčka s tmou, vítanie života, chválenie živlov, hody.
Teší nás že sa vytvára skupina, ktorá rozvíja sviatky rodného duchovna na miestnej úrovni, čím robí tieto sviatky a obrady dostupnejšími pre ľudí v regióne. Pracovná skupina siaha od Kysúc po Liptov. Tiež nás teší, že záujem prejavili aj miestni obyvatelia či okoloidúci turisti. Podujatie malo ďaleko od akejsi „dedinskej zábavy“, no ľudia sa so záujmom zúčastnili obradov.
AKO PODPORIŤ ĎALŠÍ ROZVOJ?
Pri príležitosti sviatkov jari sme pripravili pohľadnice v pôvodnom duchu, na ktorých sú motívy našich umelcov Petra Žuffu a Radovana Vršku. Ďalšie pohľadnice budú pripravené aj k letnému a zimnému slnovratu. Hodnota jednej pohľadnice je 100 hrmených, čo je v prepočte 1 €. Okrem toho, že si kúpite pohľadnicu s krásnym motívom, ktorú môžete poslať svojim známym, týmto podporíte naše ďalšie podujatia. Pomôžete nám uhradiť nájom, zaplatiť kapely či uhradiť iné náklady. Od 10 kusov je poštovné na nás. Fotografie pohľadníc nájdete vo fotogalérii. Kto má záujem o pohľadnice, píšte na stanislav(zav.)kolchozliptov.sk